تعریف نوآوری از دیدگاه مهندس محمدعلی چمنیان

1401/05/08

share

سمینار آموزشی "نوآوری، کلید موفقیت کسب و کارهای مطرح قرن 21" با هدف آشنایی با مفهوم نوآوری در کسب و کار، ایده پردازی و خلاقیت در تاریخ 6 مرداد ماه 1401 در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد.
مهندس محمدعلی چمنیان، به عنوان یکی از سخنرانان با موضوع مفهوم واژه نوآوری و مدیریت آن در این سمینار حضور یافت.

سخنرانی مهندس چمنیان
مهندس چمنیان مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک با ایراد سخنرانی در این مراسم، به بررسی مفهوم دقیق واژه نوآوری و عوامل ریشه ای در یک کسب و کار موفق پرداخت و عوامل تاثیرگذار بر محیط کسب و کار را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرد و برای هرکدام از این عوامل مواردی مانند دانش، رقبا، شرایط سیاسی و ... را نام برد. و بر این نکته تاکید داشت که با توجه به این همه تغییرات در محیط های داخلی و خارجی، کسب و کار با روش ثابت و سنتی پایدار نخواهد بود. 

سمنیار نوآوری
ایشان در رابطه با تعریف مدیریت نوآوری گفت: مدیریت نوآوری، فرایند ایده تا بازار و مجموعه فعالیت هایی که برای پشتیبانی از این فرایند لازم است، می باشد.  به طوری که مجموعه ای از فعالیت ها از ایده پردازی، طراحی، توسعه، پیاده سازی و تجاری سازی را به همراه توسعه ظرفیت های استراتژیک، انسانی و بهره گیری موثر از منابع و شبکه های دانشی را در بر می گیرد.

بازدید نیان الکترونیک
مهندس چمنیان در ادامه افزود: فرایند معرفی یک اختراع، یک ایده یا کاربرد جدید و تبدیل آن برای استفاده عمومی، نوآوری می باشد. بنابراین ارائه یک اختراع یا ابداع به بازار و یا تجاری سازی آن ها را نوآوری گویند. نوآوری باید از 3 منظر میزان تغییر (رادیکالی، تدریجی)، نوع تغییر (محصول، فرایند، پدیده، موقعیت و ...) و میزان جدید بودن (سازمان، بازار، صنعت و ...) تقسیم بندی شود. نوآوری فضایی ایجاد می کند که هم به نفع مشتری، هم به نفع کسب و کار و در واقع به نفع همه انسان هاست.

سمینار اتاق بازرگانی
همچنین ایشان در این سمینار به مقایسه کارآیی و اثربخشی در حضور نوآوری پرداخت و کسب و کارهایی که برای موفقیت خود به نوآوری نیاز دارند را معرفی کرد.
در پایان سمینار نیز شرکت کنندگان در محل کارخانه نیان الکترونیک حاضر شدند و از واحدها و بخش های مختلف آن بازدید کردند و با محصولات و دستاوردهای این شرکت بیشتر آشنا شدند.

 

جهت مشاهده ویدئو کامل این سخنرانی اینجا کلیک کنید.

مشاهده لیست کامل سخنرانی های مهندس محمدعلی چمنیان