گفتگوی دو کارآفرین برتر کشور با موضوع مهارت های نرم برای مدیران

1400/03/29

اشتراک گذاری

گفتگوی مهندس محمدعلی چمنیان، موسس و بنیانگذار گروه صنعتی نیان و مهندس مجید محمدنژاد بنیانگذار هلدینگ آریان کالا با موضوع مهارت های نرم برای مدیران صورت گرفت.
این مکالمه به صورت گفتگوی زنده اینستاگرام در تاریخ 27 خرداد ماه 1400 بین دو کارآفرین برتر کشوری انجام شد.


محمدعلی چمنیان، مدیرعامل نیان الکترونیک، در این گفتگو مهارت نرم را اینگونه تعریف کرد: مهارت نرم ، به آن دسته از مهارت هایی اطلاق می شود، که ابزار مورد نیاز آن ابزار فیزیکی نیست. در مهارت نرم تنها چیزی که با آن سرو کار داریم انسان است. این مهارت ها به ما کمک می کند تا بتوانیم فکر و ذهن خود را برای انجام کارهای مورد نظر تقویت کرده و بتوانیم بهترین تصمیم را در لحظه مورد نیاز بگیریم. در واقع ما در مهارت های نرم با سخت افزار سرو کار نداریم، بلکه با مغز افزار سرو کار داریم.


مهندس چمنیان در ادامه سخنان خود گفت: مهارت های نرم از طریق آموزش بدست نمی آید. دانش را می توان با مطالعه آموزش داد اما مهارت یک افزایش توانمندی از طریق تکرار است. تکنیک کار را می توان آموزش گرفت اما مهارت اینگونه نیست.
مدیرعامل نیان الکترونیک، یکی از مهارت های نرم مهم برای مدیران را توانایی حل مسئله بیان کرد و افزود: در راه انجام مسئولیت ممکن است با مسائل مختلف مواجه شویم. برخی از افراد بدون حل کردن مسائل از آنها عبور می کنند، اما برخی از افراد که توانایی حل مسئله دارند، آنها را بررسی و حل می کنند.


در اینجا مهم ترین سوالی که وجود دارد، این است که توان حل مسئله را چطور می توان تقویت کرد، برای این سوال می توان گفت، یکی از تمرین های بسیار خوبی که باعث افزایش توانایی حل مسئله می شود،  تمرین ریاضی و دروسی مانند هندسه می باشد. مغز ما با حل مسائل ریاضی، می آموزد که با استفاده از یک سری از مفروضات موجود مسئله ای را حل کند. جواب مسئله را دانستن چیزی به توانایی ما اضافه نمی کند، اگر بتوانیم خودمان به جواب برسیم توانمندی حل مسئله در ما تقویت شده است.
مهندس محمدعلی چمنیان در ادامه از تجربیات خود در حوزه کارآفرینی و مهارت های نرم مدیران جهت مقابله با مشکلات پیش بینی نشده موجود در این راه پرفراز و نشیب، سخن گفت.

 

جهت مشاهده ویدئو کامل گفتگو، اینجا کلیک نمایید.